Tiskové zprávy str. 1

Udržitelný rozvoj a ESG
Životní prostředí a obnovitelné zdroje
Teplárenství
Elektrárny

ČEZ představuje investiční plán pro Ústecký kraj

Ústecký kraj - Do transformace a rozvoje energetiky v kraji dá do roku 2030 největší zdejší investor 100 mld. Kč. Postaví nové zdroje tepla i elektřiny a bude se podílet na rozvoji školství i na zachování pracovních míst. Další investice budou následovat do roku 2040.
* Skupina ČEZ je nejvýznamnějším investorem v Ústeckém kraji a vytváří 7 procent jeho HDP. Teď chce ČEZ své investice v regionu ještě navýšit.
* Do roku 2030 chce ČEZ investovat v kraji 100 mld. Kč, což je zhruba ekvivalent dvoj až trojnásobku ročního krajského rozpočtu.
* Investice půjdou zejména do stavby nových tepláren a zajištění dlouhodobých dodávek tepla pro stávající zákazníky v Ústí, Chomutově, Teplicích, Klášterci nad Ohří, Jirkově, Bílině a dalších městech, budování plynových elektráren a obnovitelných zdrojů, další pak do rozvojových projektů jako zpracování lithia.
* Nové nízkoemisní a bezemisní energetické zdroje na další desítky let nahradí dosluhující uhlí v elektřině i v teple a přispějí k ekologizaci kraje.
* Investice zajistí místa pro pracovníky uhelného průmyslu, ČEZ také zintenzivní spolupráci se školami a ve vědě a výzkumu.
* Další investice plánuje ČEZ do kraje přinést do roku 2040, v rámci rozvoje dalších zdrojů elektřiny a tepla, např. malého modulárního reaktoru v Tušimicích.
* Jednou z investic je i získání 100% podílu ve společnosti ACTHERM Distribuce, která zajišťuje distribuci tepla z elektrárny Prunéřov II v Chomutově.

16. 5. 2024

Udržitelný rozvoj a ESG
Životní prostředí a obnovitelné zdroje
Ostatní
Charita a sponzoring

Nadace ČEZ opět přispěla královskému městu na výsadbu další zeleně

Kadaň – Další výsadbu nové zeleně financovanou Nadací ČEZ v rámci grantu Stromy má za sebou královské město Kadaň. Za 149 982 koruny + 50 000 z městské kasy se vzrostlých stromů dočkala Chomutovská ulice, která je hlavní dopravní tepnou sídlištěm od Prunéřova až po kruhový objezd Na průtahu. Respektive osazen byl prostor před dlouhým devíti vchodovým panelovým domem, konkrétně habrem obecným, dubem letním, jilmem drsným, borovicí lesní, javorem mléč, bukem lesním a olší lepkavou (vše po třech kusech). Stromy budou časem poskytovat stín chodcům i hrajícím si dětem, pročistí ovzduší v jinak rušné ulici a společně s okrasnými záhony a vodní fontánkou vytvoří něco na způsob městského parčíku.   

14. 5. 2024

Udržitelný rozvoj a ESG
Životní prostředí a obnovitelné zdroje

Orlík umí znovu najet za 2 minuty na plný výkon. Největší česká akumulační vodní elektrárna má po jarní údržbě nový řídicí systém

*Orlík za celou svou historii vyrobil už 21 TWh ekologické elektřiny, a pokryl tak pomyslnou spotřebu dnešní České republiky na 4 měsíce.
*Dnes elektrárna najíždí zpět do plného provozu po velkých jarních opravách
*Přitom byl kompletně migrován řídicí systém a opravena dvě ze čtyř soustrojí
*Za pouhých 128 vteřin umí Orlík začít dodávat do sítě plný výkon 4 x 91 MW

Orlík, největší česká akumulační vodní elektrárna, je zpátky v plné síle a znovu nabízí energetické soustavě služby všech svých čtyř soustrojí. Po „čtyřce“ se po konci velké jarní údržby vrací do provozu i orlická „trojka“. Pravidelné několikatýdenní jarní opravy využili energetici také ke kompletní migraci řídícího systému a elektrických ochran. Za více než 60 let spolehlivého provozu dodala rekordmanka mezi elektrárnami Vltavské kaskády do sítě více než 21 miliard kWh bezemisní elektřiny, tj. třetinu celé české roční spotřeby. Čtyři orlická soustrojí schopná najet na plný výkon za necelé dvě minuty využívají energetičtí dispečeři hlavně v časech ranních a odpoledních odběrových špiček.

10. 5. 2024

Udržitelný rozvoj a ESG
Životní prostředí a obnovitelné zdroje

Počasí v 1. čtvrtletí přálo vodním, slunečním i větrným elektrárnám ČEZ v Česku. Zvýšily výrobu o 29 procent

*Zelené elektrárny ČEZ vyrobily přes 860 tisíc MWh bezemisní energie
*Stejné množství elektřiny by pokrylo spotřebu 245 tisíc domácností
*Růst táhly účinnější modernizované vodní zdroje, dařilo se i ostatním typům zdrojů
*Jednotlivé druhy elektráren potvrdily, že se jejich výroba navzájem dobře doplňuje

Probíhající modernizace vodních elektráren, vyšší průtoky v českých řekách a více slunečných i větrných dnů v 1. čtvrtletí letošního roku. To jsou hlavní důvody téměř třetinového meziročního růstu výroby zelených elektráren ČEZ v České republice. Od ledna do března dodaly turbíny vodních a větrných elektráren společně s fotovoltaickými panely do sítě více než třetinu toho, co za celý loňský rok. Vyprodukovaná ekologická energie by plně pokryla celoroční spotřebu čtyř 100tisícových krajských měst ČR. Do budoucna ČEZ plánuje zvýšit výrobu hlavně ve fotovoltaických a větrných elektrárnách. V rámci plnění vize Čistá energie zítřka postaví nové obnovitelné elektrárny o výkonu tisíců MW.

9. 5. 2024